Един вкусен пролетен плод има способността да предпазва от деменция. До този извод стигат учени от университета Ръш в САЩ.
Пролетният плод, който предпазва от деменция
Пеларгонидин, биоактивно съединение, открито в ягодите, може да бъде свързано с намаляване на броя на неврофибриларните възли в мозъка, които се образуват при болестта на Алцхаймер. Изследователите са проучили данни от 575 починали участници в Rush Memory and Aging Project. Дългосрочното проучване е започнало през 1997 г.
Учени: При хората с тази кръвна група рискът от деменция е най-висок
Учените са извършили аутопсии на мозъците на участниците и са оценили диетите им с помощта на въпросници, които доброволците са попълнили приблизително 20 години преди смъртта си. Също така по време на живота си всички субекти са били подложени на стандартизирано тестване на когнитивните способности годишно в пет области: епизодична памет, работна памет, семантична памет, зрително-пространствени способности и скорост на възприемане на информация.
Резултатите от проучването, публикувани в Journal of Alzheimer's Disease, показват, че участниците, които консумират ягоди по-често от останалите (ядат поне една порция горски плодове на седмица), като по този начин получават много пеларгонидин, имат по-малко бета-амилоиди и неврофибрилари заплитания в мозъка, свързани с развитието на деменция.
Резултатите остават непроменени след коригиране на други фактори, които влияят на мозъка и познанието, като образование, генетично предразположение към болестта на Алцхаймер, прием на витамин Е и витамин С.
Учени разкриха по колко чаши кафе на ден предпазват възрастните хора от деменция
„Докато ролята на пеларгонидина в поддържането на здравето на мозъка при възрастните хора изисква допълнително проучване, добавянето на ягоди към диетата може да бъде лесен и достъпен начин за предотвратяване на болестта на Алцхаймер“, казва Пуджа Агарвал, един от авторите на изследването.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!